Medžiaginiai rankšluostėliai yra draugiški aplinkai, ženkliai taupo Jūsų
pinigus, gali būti naudojami daugelį kartų, geriau sugeria drėgmę bei
nuvalo nešvarumus.
Namai, buitis

1 Vietoje vienkartinių servėtėlių bei popierinių rankšluoščių, biure, kelionėse bei namie pasirink medžiaginius rankšluostėlius.
2 Dalinkis ūkio ir namų apyvokos daiktais.
Slidės, keturvietė palapinė ar retai naudojamos kopėčios — kam pirkti viską?
3 Rūšiuokite atliekas: popierius, plastikas, stiklas, metalas metami atskirai, o organines atliekas galite panaudoti kompostui.
Prie namų dažniausiai galime rasti trijų spalvų konteinerius, palengvinančius mums rūšiavimą: geltonas – skirtas plastikui; žalias – stiklui; mėlynas – popieriui. Taip surūšiuota surinkta žaliava paskirstoma ir atiduodama perdirbti.
4 Šiukšlių maišus namuose panaudokite daugiau nei vieną kartą.
Plastikas suyra mažiausiai tik per 500 metų – nesurūšiuotas ir neperdirbtas vienas plastikinis maišelis lieka daugiau nei dešimčiai kartų po mūsų.
5 Atpraskite naudoti plastikinius maišus, rinkitės tik daugkartinio naudojimo maišus.
Pasaulyje per metus sunaudojama apie 1,2 trln. plastikinių maišelių, vidutiniškai po 300 kiekvienam suaugusiam gyventojui, arba po 1 mln. maišelių per minutę.
Kasmet per 100 000 paukščių, banginių, ruonių ir jūros vėžlių uždusina paprasčiausi prekybos centruose naudojami plastikiniai maišeliai, dar šimtai tūkstančių jūros gyvūnų rimtai suserga, prariję medūza palaikytus polietileninius pirkinių maišelius.
6 Pirkdami prekę parduotuvėje, atsisakykite papildomo įpakavimo ar maišelių, rinkitės didesnės pakuotės arba prekę su kuo mažiau įpakavimo.
Parduotuvėse didelės pakuotės prekės yra geresnio kainos ir kiekio santykio nei mažos pakuotės, taigi, apsipirksite ekonomiškiau, o kartu ir tausosite aplinką.
7 Panaudokite daiktus kelis kartus, atsisakykite, kas nėra būtina, perdirbkite: Reuse, Refuse, Recycle!
Pirkite patvaresnius daiktus, jei nebenorite jų naudoti, pasidomėkite, kam galite atiduoti. Senieji jūsų drabužiai gali būti pakartotinai naudojami kaip dėvėti drabužiai arba gali būti susmulkinti ir perdirbti į žaliavą tekstilės pramonei ir pakuotės medžiagoms. Jei neturite kur kitur panaudoti, tuščias popierines dėžutes galite panaudoti kaip židinio prakurą. Pagalvokite ir apie tai, kur galėtumėte panaudoti tuščias spalvingas metalines dėžutes nuo arbatžolių ar kitų birių produktų.
8 Geriamam vandeniui rinkitės vandens filtrus, didelės talpos arba daugkartinio naudojimo tarą.
Vien tik Europoje išmetama 30 milijonų plastikinių butelių, kiekvieną dieną! Plastikas suyra mažiausiai tik per 500 metų, todėl stenkitės nepirkti nedidelės talpos plastikinės taros, naudokite daugkartinio naudojimo mažos talpos tarą ir nemokėkite papildomai už taros pakuotę.
9 Maudymąsi vonioje pakeiskite dušu, trumpinkite maudymosi duše laiką.
Kiekvieną minutę duše sunaudojate 15 litrų vandens. Sutrumpindami laiką bent penkiomis minutėmis, per mėnesį sutaupytumėte apie 10 Lt ir daugiau. Jei yra galimybė, įsigykite vandenį taupančią dušo galvutę.
10 Valydamiesi dantis bei skusdamiesi užsukite čiaupą.
Taip kas kartą vidutiniškai sutaupysite 20 litrų vandens, o vienas šeimos narys per mėnesį sutaupytų apie 7 Lt.
11 Sumontuokite dvigubą tualeto nuleidimo sistemą. Stenkitės rečiau ir mažesniais kiekiais nuleidinėti vandenį.
Kiekvieną dieną, naudodamiesi tualetu, sunaudojame nuo 100 iki 500 litrų vandens, todėl tualeto nuleidimo sistema padėtų efektyviau reguliuoti eikvojamo vandens kiekį. Jei neturite galimybės sumontuoti dvigubo vandens nuleidimo pasirinkimo, į klozeto bakelį įdėkite vieno litro butelį, pripildytą vandens. Taip kas kartą naudojantis tualetu sudautaupysite vieną litrą vandens.
12 Naudodami skalbimo ar indų plovimo mašiną, įsitikinkite, kad ji pilna.
Skalbkite žemesnėje temperatūroje, drabužius džiovinkite gryname ore. Per mėnesį sutaupysite apie 150 litrų vandens ir 2–4 Kwh elektros energijos, tai yra apie 35 Lt.
13 Jei įmanoma, nesinaudokite cheminėmis valyklomis.
Cheminiai prietaisai valymui naudoja labai daug energijos ir pavojingas chemines medžiagas.
14 Virindami vandenį, įpilkite tik tiek, kiek jums reikia.
Kaskart pildami po vieną stiklinę vandens mažiau, galite sutaupyti keliasdešimt litrų per mėnesį. Gaminant, vandenį pigiau šildyti elektriniu virduliu, tada pilti į puodą.
15 Reguliariai atitirpinkite šaldiklį.
Sumažinsite apie 30 procentų šaldytuvo sunaudojamos elektros energijos.
16 Ledukus šaldykite daugkartinio naudojimo indeliuose.
Atsisakykite vienkartinių ledukų šaldymo maišelių, kurie yra pagaminti iš plastiko, suyrančio mažiausiai per 500 metų. Geriau pasirinkite patogius daugkartinio naudojimo ledukų šaldymo indelius.
17 Namuose visus elektros prietaisus išjunkite iš tinklo.
Nors jų ir nenaudojate, tačiau prietaisų budėjimo rėžimas taip pat eikvoja elektros energiją. Yra paskaičiuota, kad 2009 metais Didžiojoje Britanijoje 8 % visos sunaudotos elektros energijos tenka budėjimo rėžimu veikusiems elektros prietaisams.
18 Buitinę techniką pirkite pažymėtais energijos taupymo ženklais.
Buitinė technika, pažymėta ženklais Energy Star, A+, A++, taupo energiją, mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų formavimąsi. Naudodami tokius produktus, elektros energiją eikvosite ekonomiškiau nei naudodami įprastą buitinę techniką.
19 Naudokite elektrą taupančias, diodines lemputes.
Šios lemputės tarnaus 5–12 kartų ilgiau ir sunaudos iki 8 kartų mažiau elektros energijos. Įprastos kaitrinės lemputės 95 % energijos išspinduliuoja šilumos pavidalu ir tik 5 % energijos sudaro šviesa.
20 Naudokite tik įkraunamus galvaninius elementus.
Naudodami juos pirksite (tad ir išmesite) mažiau baterijų, efektyviau naudosite jau turimas, taupysite pinigus ir aplinką.
21 Naudokite atsinaujinančią energiją – vėjo, vandens, saulės. Domėkitės ir investuokite į ją.
Nors kol kas atsinaujanti energija nėra populiari ir yra brangesnė už tradicinę, tačiau ateityje tai bus pagrindiniai energijos šaltiniai, todėl investuoti verta ir saugu jau dabar!
22 Nesinaudokite arba minimaliai naudokites oro kondicionieriais.
Sutaupysite apie 170 Lt šiltuoju metų sezonu ir mažiau kenksite aplinkai.
23 Namuose nustatykite žemesnę kambarių temperatūrą ir šilčiau renkitės, profilaktiškai prižiūrėkite šildymo radiatorius.
Šaltuoju metų sezonu didžiausios musų išlaidos sumokamos už šildymo paslaugas, todėl tikrai daug sutaupysite sumažinę radiatoriaus temperatūrą ir tiesiog šilčiau rengdamiesi namuose.
Šildymo radiatorius reikia profilaktiškai prižiūrėti — prasidedant šildymo sezonui patikrinkite ar sistemoje neliko oro, nes kitaip radiatoriai šildys netolygiai, taip pat periodiškai valykite dulkes nuo radiatorių, norint, kad šiluma cirkuliuotų efektyviau, už radiatoriaus esantį sienos plotą uždenkite medžiaga, papildomai nukreipiančią šilumą į kambarį (pavyzdžiui, folija).
Nestatykite baldų greta radiatoriaus. Taip pat taupykite prie kambario išorinės sienos pastatę, pavyzdžiui, knygų lentyną, sutaupysite daug šilumos energijos. Tai padės sutaupyti iki 20% šilumos energijos.
24 Šaltuoju laikotarpiu tamsiu paros metu namuose užtraukite užuolaidas, taip pat įsigykite tinkamus sandarius dvigubus langus.
Jokiu būdu nereikia užuolaidomis uždengti radiatorių, nes tuomet šilto oro srautas cirkuliuoja šaltu lango paviršiumi, mažiau šilto oro patenka į kambarį, o šilumos nuostoliai per langus padidėja iki 40 %. Pačių langų pakeitimas sandariais, yra paskaičiuota, atsiperka per 4,5 metų, o sutaupoma daugiau nei 5 % išlaidų šilumai.
25 Įsitikinkite, ar namų langai, židiniai, plyšiai tarp durų, sienų sujungimai yra sandarūs.
Tinkamai apšildžius būstą galima sutaupyti apie 50 procentų šildymo kainos. Yra paskaičiuota, kad apie 140 Lt mūsų šilumai skirtų išlaidų iškeliauja pro plyšius sienose ir languose į niekur…
26 Pirkite bilietus internetu. Jei įmanoma, nespausdinkite jų ant popieriaus.
Prieš spausdindami bilietą pagalvokite, ar jums tikrai to reikia. Vienas europietis per mėnesį vidutiniškai sunaudoja apie 20 kg popieriaus, tad šį skaičių tikrai galima sumažinti. Stenkitės visus mokėjimus atlikti internetu, taip sutaupysite ir savo laiko, nereiks laukti eilėse.
27 Sveikinimus, linkėjimus ar kvietimus siųskite elektroniniame formate.
Elektroniniu formatu siunčiami sveikinimai taupo jūsų laiką, reikalauja mažiau išlaidų, tausoja aplinką, kadangi nėra naudojamas popierius ir yra patogus būdas.
28 Pirkite gyvas Kalėdų eglutes, kurias galima pasodinti.
Grąžinkite tai, kas priklauso gamtai ir gyvas Kalėdų eglutes po švenčių vėl pasodinkite — padarysite gerą darbą!
Turi minčių, kurių čia neradai? Atsiųsk jas mums!

Grįžti į pagrindinį puslapį